NKÚ o Skalici: Nezákonné hospodárenie

Autor: Lukáš Tisoň | 27.2.2016 o 16:27 | Karma článku: 5,78 | Prečítané:  2191x

Poznáte to, niekedy máte pravdu, aj keď by ste ju radšej nemali. Roky sme upozorňovali, že nakladanie s majetkom Skaličanov je  nezákonné a v neprospech väčšiny z nás. Najvyšší kontrolný úrad SR nám dal za pravdu. Bohužiaľ.

Nižšie prikladám závery Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý preveril hospodárenie Skalice podľa rozpočtu prijatého za hospodárenia primátora Chovanca.

Najprv niekoľko citácií:

  • Kontrolou bolo zistené porušenie viacerých všeobecne záväzných právnych predpisov.
  • najmä zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákona o účtovníctve, zákona o majetku obcí, zákona o finančnej kontrole, zákona o obecnom zriadení, obchodného zákonníka a zákona o štátnej pomoci
  • rozpočtovanie výdavkov na úhradu straty právnickej osoby, ktorej bolo mesto zakladateľom a úhradou predmetnej straty mesto porušilo finančnú disciplínu
  • nedodržanie povinnosti pri používaní verejných prostriedkov zachovávať hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť ich použitia, čím kontrolovaný subjekt porušil aj finančnú disciplínu

Len na pripomenutie pridávam citácie zo zápisnice mestského zastupiteľstva z 25. septembra 2014. Práve na tomto zastupiteľstve sme mesto upozorňovali, že prevody mestským peňazí do spoločnosti SPRÁVA MESTKÉHO MAJETKU, s.r.o. na tzv. vykrytie straty sú nezákonné. Poslanec Jurovatý, ktorého ústa však prednášali myšlienky niekoho iného, sa pokúsil obhájiť neobhájiteľné takto:

  • Poslanec Mgr. Jozef Jurovatý povedal, že ekonomická komisia sa na svojom včerajšom zasadnutí zaoberala predloženou správou a odporúča ju väčšinou hlasov prijať. Uviedol, že na internetových stránkach ISS sa vyskytujú zavádzajúce informácie týkajúce sa hospodárenia spoločnosti SPRÁVA MESTKÉHO MAJETKU, s.r.o., Skalica, kde obviňujú mesto a poslancov, že úhrada straty spoločnosti je v rozpore so zákonom o účtovníctve a chce sa k tomu vyjadriť. Povedal, že keď sa pozrieme na zákon o rozpočtových prostriedkoch obcí a územných celkov č. 583/2004 v žiadnom paragrafe nie je nič uvedené o úhrade straty. Hovorí sa tam len o dotáciách mesta. Keď sa pýtal na stránke ISS Ing. Horňáka, ktorý paragraf sa porušuje a kto vypracúvava tieto analýzy, odpovede sú zahlmievajúce, nevie odpovedať a takto sa šíria fámy o porušovaní zákona a o dlhoch mesta. Skutočnosť je taká, že mesto neporušuje žiadny zákon, ale ho striktne dodržiava, o tom hovorí Obchodný zákonník.

Kto pozná poslanca Jurovatého, vie že i takto slabá argumentácia by bola nad jeho možnosti. Ale k tomu neskôr. Naša odpoveď bola jasná, varovali sme mesto včas:

  • Poslanec Mgr. Lukáš Tisoň opravil poslanca Mgr. Jozefa Jurovatého, že zákon č. 583/2004 Z.z. je zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Ďalej povedal, že by chcel uviesť na pravú mieru výklad Obchodného zákonníka pána poslanca. Obchodný zákonník vo svojej druhej časti upravuje obchodné korporácie, vzťahy medzi spoločníkmi a konateľmi. Tieto ustanovenia platia pre osoby, spoločníkov. V prípade, že spoločníkom je subjekt verejného práva, teda obec, pri tomto platia prísne pravidlá, ktoré sú upravené v dodatočných zákonoch, ktorým je zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Tu nie je rozpor medzi zákonmi, takýto subjekt musí dodržiavať tak Obchodný zákonník a o to prísnejšie zákon o rozpočtových pravidlách. Treba si uvedomiť, že obce a orgány verejnej správy už z ústavy môžu konať len to, čo je zákonom dovolené, konať nie tak, aby to nebolo v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách, ale konať to, čo nám zákon o rozpočtových pravidlách dovoľuje. Ak je tu debata o vykrývaní straty v položke finančné operácie, kde to nemá byť, je to porušenie práva a takého machinácie zákon o rozpočtových pravidlách nedovoľuje. (Celá zápisnica tu, citácie sú zo strany 4 a 5)

Je smutné, že až Najvyšší kontrolný úrad nám musel dať za pravdu. Mrzí ma, že niektorí poslanci dôverovali vedeniu mesta a niektorí sa dokonca nechali sa, pre svoje obmedzené kapacity, pohnúť k papagájovaniu takých nezmyslov.

Čo ma však naozaj hnevá je, že za tie nezmysly, ktoré prednášal poslanec Jurovatý mesto ešte zaplatilo. Áno, čítate správne, Skalica platila, z peňazí Skaličanov, aby niekto vymyslel odborne znejúce klamstvá, ktoré Skaličanom sťažovali kontrolu nakladania s ich peniazmi. A kto bol ten niekto, kto mal kontrolovať zákonnosť mestských financií a namiesto toho vymýšľal ako zákony obísť?

Napoviem Vám:

Áno, presne tak. V novembri predstúpila pred poslancov pani audítorka Ing. Terézia Urbanová  zo spoločnosti RVC Senica s.r.o. a porozprávala nám tie isté bájky ako pán Jurovatý, len bez prerieknutí. Bolo zjavné, že autorom myšlienok o "zákonnosti" je pani audítorka. Oponovali sme rovnako. Kto mal pravdu, je teraz jasné.

Aká môže byť motivácia osoby, ktorá má kontrolovať zákonnosť, ale v skutočnosti nezákonnosť pomáha kryť? Nech sa páči:

Ako som povedal na začiatku, niekedy Vás nepoteší, že ste mali pravdu. Dúfajme, že škody spôsobené pani audítorkou a jej "vedomosťami" budú čo najnižšie a že ich od nej mesto vymôže.

Jediným ziskom Skaličanov z tejto kauzy je poznanie, kto ich klamal a kto im od začiatku hovoril pravdu.

Správa NKÚ:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Žiga je pripravený vypovedať. Bödörovi som peniaze nedával, tvrdí

Či sa stretol so Slobodníkom, nechcel povedať.


Už ste čítali?