Prečo, preboha, kandidujem za SDKÚ-DS

Autor: Lukáš Tisoň | 14.2.2016 o 14:02 | Karma článku: 7,01 | Prečítané:  2335x

Máme v Skalici živý skanzen 90tych rokov. Miestny "podnikateľ", ex-primátora kamoš, veľké auto, spôsoby vyhadzovača vidieckej diskotéky. Tento pán kšeftuje v meste s všeličím, od ochranných pomôcok až po lukratívne pozemky.

No a jedného dňa sa "podnikateľ" rozhodol, že bude do Skalice zvážať staré pneumatiky zo široka-ďaleka, obnoví činnosť v bývalej spaľovni, pár metrov od panelákov a tento pneumatikový odpad  bude rozkladať technológiou čínskej konštrukcie s tureckými papiermi (fakt, nesrandujem).

Je jasné, že z toho pol mesta okamžite omdlelo a čakalo, že primátor vec zastaví. Lenže primátor (kamoš "podnikateľa") nielenže nič proti neurobil, ale naopak, bez toho aby sa kohokoľvek opýtal, vydal k zámeru písomný súhlas. Čo teraz?

Novinár by o tom písal a nič by sa nestalo. Biela vrana by na to upozornila a nič by sa nestalo. Niekto by možno podal trestné oznámenie a ... nič by sa nestalo. Tak čo robiť, ako uchrániť ľudí pred týmto bordelom?

Zasiahnuť muselo zastupiteľstvo, ktorého som členom. Lenže, kto sú zastupitelia? Dobrovoľníci, ktorí v takomto konflikte stoja proti primátorovi, čo má dosť času a benefitov aby si zaviazal pol mesta, proti celému aparátu mestského úradu (ktorý musí plniť úlohy) a proti ekonomickému záujmu "podnikateľa" nie jemných mravov.

Táto skupina dobrovoľníkov, poslancov zastupiteľstva, teda hľadá, kde nájsť pomoc, kde nájsť oporu. Pre väčšinu médií je to nezaujímavá lokálna téma, o väzbách lokálneho štátneho aparátu (teda jeho šéfov) na primátora si netreba robiť ilúzie.

Zostávalo nám teda jediné, obrátiť sa na, verejnosťou úprimne nenávidené, materské strany poslancov v zastupiteľstve.

Politické rozloženie síl v zastupiteľstve bolo také slovenské. Smer a jeho "nezávislí" mali +/- polovicu,my z SDKÚ a KDH  +/- druhú polovicu a par nezávislých, SaS - 0, Most - 0, NoVa - 0, OĽaNO - 0. Aby som bol fér, po posledných komunálnych voľbách (2014) to je: Sieť-0, SaS-0, Most-0, Nova-0, OĽaNO-0.

Bolo to teda na pomoci strán SDKÚ a KDH (Smer bol z hry pre podporu primátora, aj keď jednotliví poslanci zhrození zámerom zahádzať Skalicu pneumatiku pomáhali), aby poskytli podporu pre poslancov.

A oni ju poskytli. Len vďaka spolupráci a podpore strán SDKÚ a KDH našli poslanci silu a aj odvahu zorganizovať sériu akcií(petícia, spolupráca s občianskou spoločnosťou a médiami) a nakoniec presvedčiť dosť poslancov v zastupiteľstve, aby zastupiteľstvo zlomilo temné spojenectvo primátora a "podnikateľa", ktorého produktom mala byť smrdiaca čínska hlúposť a haldy pneumatík pod oknami Skaličanov.

Nepolitická politika je utopistický nezmysel. Pri všetkých chybách a prešľapoch politických strán, strany sú potreba. Skaličanov by trápila spaľovňa pri ich detskom ihrisku prinajmenšom rovnako ako školstvo či zdravotníctvo. Napriek tomu by v tom ostali sami, ak by nebolo politických strán, ktoré podporili svojich poslancov.

Lenže SaS, OĽaNO-Nova ani nemajú záujem byť skutočnými stranami s členmi a zástupcami v regiónoch, ktorí riešia lokálne, pre miestnych však životne dôležité otázky. Sú to elitárske kluby, iste aj s technokratmi a čestnými ľuďmi, ale kluby, nie strany. Rovnako sú na tom všetky napodobeniny SaS - Šanca, Skok, Boris Kollar.

Most, je milý národnostno-občiansky projekt, ale stranou mimo juh Slovenska a bratislavské Staré Mesto sa nikdy nestane. Rád by som sa mýlil, no doterajšia trasa Siete skôr kopíruje SaS.

Uvedené"strany" sú skôr projekty. Lepšie či horšie, ale stále len projekty so svojím projektovým riadením, financovaním a najmä cieľmi. Bez ambície mať celoslovenskú členskú základňu, ktorá by sa sama spravovala, ktorá by bola "stranou" v pravom slova zmysle, základňou ktorá by bola schopná prenášať demokratické princípy zo svojho vnútra do spoločnosti, ktorej regióny by boli oporou centru a centrum oporou mestám a obciam.

Kolegov z KDH si vážim, ale môj vzťah k ideám, ktoré sú pre nich teraz tak dôležíté, je slobodnejší.

To je odpoveď na otázku, prečo kandidujem za SDKÚ, napriek všetkým tým výčitkám, ktoré môžete vysloviť a mali by ste pravdu.

Lenže ja som zažil, že keď išlo do tuhého, či už pri spaľovni alebo pri pokuse o predaj mestských lesov, že Vám nepomôžu veci zmeniť ani noviny, ani mimovládky, ale len kolegovia z tých neobľúbených politických strán.

Nebudem sa tváriť, že SDKÚ neprešla tažkým obdobím, že neutrpela straty. Nebudem tvrdiť, že je jednoduché ísť s kožou na trh so značkou do ktorej sa obúvajú všetci. Ale ja neverím na úspech ľahších ciest.

SDKÚ ma ambíciu byť slobodnou celoslovenskou stranou, jej členovia chcú byť členmi takej strany, je to v našej DNA. Dokiaľ to tak bude, som pripravený jej pomáhať.

Lukáš Tisoň
Kandidát s číslom 10. za SDKÚ-DS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Vo svete píšu o nepresných testoch aj o výzve prezidentky

Únia sa môže Slovenskom inšpirovať, ak sa projekt podarí.


Už ste čítali?