Táto krajina nie je pre mladých

Autor: Lukáš Tisoň | 2.11.2015 o 23:27 | Karma článku: 13,24 | Prečítané:  11705x

Ak si mladý, emigruj. Alebo sa tráp. Aj tak by sa dal zhrnúť postoj Ficovej vlády k ľuďom do 30 rokov. 

Bez práce je na Slovensku stále okolo 30 percent občanov do 30 rokov. Desaťtisíce mladých ľudí, ktorí by dnes mali začínať svoje kariéry a zakladať rodiny tak namiesto toho pendlujú medzi detskou izbou, úradom práce a mizernými brigádami.

Je to tak zlé číslo, že sme suverénne medzi najhoršími krajinami EÚ aj OECD a predbiehajú nás len (takmer) skrachované krajiny ako Grécko či Španielsko.

Podľa nedávneho prieskumu má SMER len málo voličov medzi mladými a zrejme sa k nim rozhodol podľa toho chovať. Ministerstvo školstva v podstate ignoruje potreby zamestnávateľov i študentov a namiesto reformy vzdelávania sa venuje natáčaniu veselých videí s ministrom a rozposielaniu státisícov eur podvodníkom.

Druhou výhybkou, ktorá SMERuje absolventov rovno do náručia úradov práce, kde zabudnú i to málo použiteľného čo sa naučili, je tzv. ochranná pracovnoprávna legislatíva a odvodové zaťaženie.

Mladým sa často vyčíta, že majú pri nástupe nereálne požiadavky vzhľadom k svojím vedomostiam. Okrem toho, že môžu mať len také vedomosti aké im školy poskytnú, je to voči mladým nefér tvrdenie. Mladí nemajú lacnejšie rožky, električenku, plienky ani hypotéky. Ak chcú seriózne fungovať, musia dostávať seriózny plat. Kto sa môže čudovať absolventovi, ktorému je po rokoch štúdia ponúknutá minimálna mzda, že tým nie je nadšený?

Tak prečo im tí zamestnávatelia poriadny plat neponúkajú? Lebo dane a odvody. Foraiova teta chce svoje a tak zamestnávateľ, ktorý by chcel vyplácať absolventovi aspoň 700 EUR v čistom musí zaplatiť ďalších 500 EUR Ficovi.

Ak teda absolvent, ktorý predsa len zatiaľ vie menej ako skúsenejší kolega, aj dokáže pre zamestnávateľa vyprodukovať slušných 1100 EUR mesačne, pričom by bol spokojný s 700 EUR čistým príjmom, zamestnávateľ ho nezoberie, pretože náklad zamestnávateľa na zamestnanca je  1200 EUR (700 EUR zamestnancovi + 500 EUR Ficovi). Zamestnávateľ by musel na neho 100 EUR mesačne Ficovi doplácať. Zamestnávateľ teda zoberie staršieho zamestnanca, ktorý vyprodukuje o nejakú stovku viac. Mladý človek emigruj!

Keď už si mladý človek po strastiplnej ceste prácu nájde, stále nemá vyhraté. Zákonník práce je dnes nastavený tak, že chráni zamestnanca nie podľa jeho šikovnosti a pracovitosti, ale podľa „odkrútených rokov“. Vždy je jednoduchšie zbaviť sa (služobne) mladšieho zamestnanca. A tak sa pri prvom záchveve akákoľvek organizácia zbavuje najprv mladých. Kam takéto nápady vedú dokazuje Španielsko, kde sa nezamestnanosť mladých dostala nad 50 percent. Aký vplyv to bude mať na krajinu si nie je ťažké domyslieť.

SMER na mladých kašle. Ak tu chcete žiť a pracovať, ak chcete aby táto krajina mala budúcnosť, podporujte radšej niekoho iného.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?