Zastavme predaj lesov!

Autor: Lukáš Tisoň | 8.4.2014 o 10:32 | (upravené 8.4.2014 o 11:42) Karma článku: 15,89 | Prečítané:  4493x

Peniaze z predaja Základnej školy Strážnická, viac ako 1.500.000 EUR, nevydržali primátorovi Chovancovi ani rok. Ani ďalších 10.250.000 EUR, ktoré primátor dostal zo štátneho rozpočtu a ani 6.000.000 EUR, ktoré dostal navyše z dotácií a grantov nedokážu kompenzovať jeho neschopnosť hospodáriť tak, aby nemusel mesto zadlžovať a rozpredávať náš spoločný majetok. Primátor teda navrhuje predať skalické rodinné striebro, lesy v Skalických horách o celkovej výmere 5.671.818 m2 súkromnej spoločnosti. Po tomto predaji nezostane z mestských lesov takmer nič.

Skalické horySkalické horyPeter Cech, zdroj: Wikipedia

Potrebujeme tie lesy predať?

Vedenie mesta tvrdí, že predaje majetku sú podmienkou rozvoja mesta, napríklad obnovy zariadenia pre seniorov alebo výstavby mestských bytov. Nie je to pravda. V meste sa v podstate rekonštruuje len to, na čo sú granty. Len minulý rok dostala Skalica grant na obnovu zariadenia pre seniorov 4.390.283 EUR. Rovnako sa všetky mestské bytovky stavajú z pôžičiek fondu rozvoja bývania. Podiel spolufinancovania mesta je minimálny, niekedy len 5 percent.

Dôkazom tohto tvrdenia je napríklad stav chodníkov v meste. Keďže sa na opravy chodníkov neposkytujú granty, chodníky sa opravujú minimálne. Ďalším faktom je, že niektoré mestá nielenže opravili svoje domovy dôchodcov, ale aj postavili úplne nový domov a majetok predávať nemuseli.

Prečo teda chce predať tie lesy?

Skutočným dôvodom je „skalická čierna diera", spoločnosť SPRÁVA MESTSKÉHO MAJETKU, s.r.o. (SMM). Túto spoločnosť založilo mesto pôvodne ako servisnú organizáciu pre upratovanie mesta, správu budov a podobne. Za primátorovania Ing. Chovanca sa však z nej stal neprehľadný moloch, do ktorého sa prelievajú milióny mestských eur ročne a odkiaľ tieto peniaze putujú na účty súkromných spoločností. Medzi oprávnené výdavky sa tak skryjú i pochybné platby. Situácia zašla tak ďaleko, že faktúry si u SMM nechávajú preplácať aj spoločnosti HOTEL sv. Michal, s.r.o. (jedinou spoločníčkou a konateľkou je manželka primátora) a R.B.X.T., a.s. (jedinými členkami predstavenstva sú manželka a dcéra primátora). Len v roku 2013 vyplatila SMM týmto spoločnostiam 14.575 EUR. Je ťažké si predstaviť, že primátor pri týchto obchodoch nie je v konflikte záujmov.

Nie je preto prekvapivé, že za rok 2012 muselo mesto naliať do SMM dotácie a vyrovnať jej stratu celkovo vo výške 1.919.547 EUR. Keď pripomeniem, že mesto očakáva z predaja lesov príjem asi 1.869.600 EUR, je každému zrejmé, že peniaze nepoputujú do rozvoja mesta, ale rozdelia sa cez SMM. Tiež nie je prekvapením, že 5 miliónov metrov štvorcových, vrátane všetkého dreva na nich, sa má predať bez verejnej súťaže a za cenu ani nie 35 centov za meter. Aktuálny znalecký posudok na takúto cenu predložený nie je, iste sú na to dobré dôvody.

Ako to môžeme zastaviť?

Mestské zastupiteľstvo rozhodne o súhlase s predajom lesov vo štvrtok 10.4.2014 o 13:00 v budove Mestského úradu. Len zastupiteľstvo môže predaj zastaviť. Ak môžete príďte osobne. Zastupiteľstvo rozhoduje o vašom majetku, vašom životnom prostredí, vašej prírode, vašom oddychu.

Primátor vplýva na poslancov intenzívne. Mnohí z nich sú jeho zamestnanci spoločnosti, kde je primátor predsedom predstavenstva a ich rozhodovanie je ťažké.

Ak môžete oslovte svojich poslancov osobne, prípadne mailom, vyjadrite im svoju podporu a názor. Ich zoznam je na stránke mesta tu.

Petíciu proti predaju lesov môžete podpísať na tejto stránke.

Pomôže aj šírenie tohto článku na facebooku a jeho podpora na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.


Už ste čítali?