Skalica sa prepadá do dlhov, primátor predáva základnú školu

Autor: Lukáš Tisoň | 20.1.2013 o 11:53 | (upravené 21.1.2013 o 16:22) Karma článku: 13,25 | Prečítané:  11627x

„Ak si požičiam 10 percent svojho príjmu, asi len skutočný blázon bude tvrdiť, že som v daný mesiac o 10 percent bohatší" píše ekonóm Tomáš Sedláček vo svojej knihe Ekonómia dobra a zla. Napriek tomu primátor Skalice, Stanislav Chovanec, chce, aby sme si to mysleli.

ZŠ Strážnická, zdroj: http://3zsskalica.edupage.org/ZŠ Strážnická, zdroj: http://3zsskalica.edupage.org/http://3zsskalica.edupage.org/

Skutočnosť je taká, že Skalica si každý rok berie nové pôžičky a primátor sa musí uchyľovať k stále zúfalejším a právne pochybnejším krokom, aby to pred občanmi utajil. Ak by ste si mysleli, že získané peniaze používa na rozumné investície, ktoré mestu v budúcnosti pomôžu, mýlili by ste sa. Medzi výdavkami mesta nájdete také vychytávky ako útrata 2 000 000 korún za tri večery (mestský ples 2013, 2014, 2015), alebo 600 000 korún za posledné dva roky pre spoločnosť manželky pána primátora HOTEL sv. Michal, s.r.o. za občerstvenie a nájom (napríklad).

Objednavky 092012-012013

 

Zúfalý predaj, dobrý kšeft

Aby primátor zabezpečil tieto prepotrebné veci i v budúcnosti rozhodol sa, podľa mňa, pre zúfalý krok - predaj fungujúcej základnej školy na Strážnickej ulici zatiaľ neznámej finančnej spoločnosti a následný nájom tejto istej budovy od tejto finančnej spoločnosti. Obchod chce primátor poslancom navrhnúť na mestskom zastupiteľstve dňa 23.1.2013 (materiál).

A je to skvelý obchod, nie? Prečo by sme užívali budovu zadarmo, keď môžme platiť roky nájom? Určite je to skvelý obchod pre niekoho, no rovnako určite to nie je skvelý obchod pre Skaličanov. Nie náhodou má komisii pre výber finančnej spoločnosti predsedať poslanec Jozef Jurovatý, ktorý sám kúpil od mesta dom v centre Skalice za, bratku, 800 000 korún. Veci rozumie.

 

Obhájiť neobhájiteľné

Ako takýto kšeft obhájiť, ak na ňom máte záujem? Napríklad takto: celú vec nazvete múdrym slovom „relízing", poučíte občana, že to je bežné, že predaj nie je predaj a nájom nie je nájom, ale že celé to podarené čachrovanie s majetkom je taká nevinná pôžička a tým nájmom ju vlastne budeme splácať, že škola sa nám vráti, len zaplatíme "trošíčku" úroky, že kto s tým nesúhlasí je nepriateľ Skalice a detí a vôbec nerozumie, ako dobre sa tu o to staráte. Zopakujete, že je to bežné, že také kšeftíky ste už v Skalici páchali. A že „účel zostane zachovaný" a že škola nemá nožičky a nikam neutečie.

Vybavené. Či nie? Tiež bežne relízujete strechu nad hlavou svojich detí, či? Nie? Tak prečo relízuje primátor? Lebo nemá peniaze. Rozpočet mesta Skalica na rok 2013 počíta s prebytkom 236 872 EUR, avšak, len ak sa táto vydarená operácia podarí. Ak nie rozpočet spadne o 1 700 000 EUR (pôvodne predpokladaný príjem z predaja školy) a skončí v mínuse nejakých 1 450 000 EUR (ani nie 44 000 000 korún) a z primátora dobrého hospodára je zrazu primátor krachujúceho mesta.

 

Sekera v rozpočte

S takou sekerou v rozpočte by sa občania navyše pýtali, či trošku neplytváme na tie podujatia v hoteli sv. Michal a to žiadny primátor nechce. Je teda primátorovým najlepším záujmom tvrdiť že mesto má prebytkový rozpočet napriek tomu, že v skutočnosti prichádza o majetok, musí si prenajímať vlastnú školu, splácať úroky a riskovať, že ak niečo nedopadne, mesto o školu príde (spomínate na Sedláčkov výrok v úvode?). A ja veľmi pochybujem, že finančná spoločnosť, ktorá školu kúpi bude chcieť čokoľvek iné ako maximalizovať svoj zisk. Osud detí ju asi neobmäkčí. To už ale nie je problém tých, čo tento obchod spískali.

 

Kreatívne účtovníctvo, Skalica na gréckej ceste

Prečo však takto komplikovane, prečo vec neriešiť normálnym úverom z dôveryhodnej banky? Pretože to by bolo vidno. Ak by primátor namiesto čarovania s predajmi a nájmami použil štandardný úver, musel by priznať, že mesto dokáže riadiť len za cenu zadlžovania a dlh by musel riadne priznať.

V záujme ochrany občanov mesta je totiž zákonom dovolené zadlžiť mesto len do výšky 60 percent bežných príjmov mesta. Relízing a podobné finty kreatívneho účtovníctva umožňujú nezodpovedným primátorom ukrývať skutočné záväzky mesta pred verejnosťou a kontrolnými orgánmi. Aj Vám to pripomína Grécko, ktoré klamalo o svojich dlhoch podobnými trikmi? Takéto šafárenie má vždy tragické dôsledky.

Už teraz musí mesto platiť viac ako 7 000 000 korún ročne len na úrokoch. Za najbližšie tri roky plánuje primátor na úroky z dlhov utratiť 20 000 000 korún. Sú to navždy stratené peniaze. Keď Vám zas bude niekto tvrdiť, že nie je na opravu chodníka, cesty, škôlky a podobne, pripomeňte mu to. Aj to, že tieto zbytočné úroky bude mesto platiť ešte dlhé roky.

 

Na hrane zákona, možno aj ďalej

Aby štát ochránil školy pre vzdelávanie, vložil do zákona o majetku obcí obmedzenie, podľa ktorého na školy nemožno zriadiť záložné právo ani zabezpečovací prevod práva. Zjednodušene to znamená, že mesto nemôže riskovať školu kvôli svojim dlhom. Nie je pochýb, že kšeft s predajom a nájmom je prinajlepšom pokusom obísť toto ochranné ustanovenie, pretože operácia je de facto zabezpečovacím prevodom práva, kedy mesto dostáva peniaze od osoby, na ktorú je prevedené vlastníctvo školy.

Primátor sa týmto vydáva na tenký ľad právnej neistoty, pretože zmluvy, ktoré zákon obchádzajú stíha osud zmlúv, ktoré zákon porušujú, teda sú neplatné. Jeho konanie je nekorektné i voči mojím kolegom mestským poslancom, pretože to budú práve oni, kto svojím hlasovaním o predaji rozhodnú, čím ich vystavuje riziku právnej zodpovednosti. To, že poslanec môže byť trestne stíhaný za svoje hlasovanie v zastupiteľstve pritom už rozhodol aj Ústavný súd ČR a deje sa tak v Čechách i na Slovensku.

 

Zhrnutie a čo bude ďalej

Keď Rudolf Schuster, blahej pamäti, primátoroval v Košiciach, budoval, staval, opravoval, všetci mu tlieskali a kritici boli nepriatelia mesta. Keď doprimátoroval, zistilo sa, že dlh mesta je taký obrovský, že mesto malo problém zabezpečiť základné funkcie. Každý primátor, ktorý sa rozhodne urobiť si z mesta svoj pomník bez ohľadu na cenu, je pre svoje mesto nebezpečný.

Každý primátor, ktorý vymýšľa ako trikmi zakrývať skutočnú finančnú situáciu mesta a robí tak navyše na hrane zákona riskovaním majetku tak potrebného ako je škola, je pre svoje mesto nebezpečný.

Vedie totiž svoje mesto k bodu, keď už nebude čo predávať, keď už nebude od koho si požičať, no bude treba ešte roky platiť dlhy a úroky z dlhov. Pre všetku tú parádu zrazu nebude na bežné veci ako odhŕňanie snehu, odvoz smetí, mestskú políciu alebo domov dôchodcov. Bude treba zvýšiť dane občanom a podnikateľom, zamestnanosť a služby upadnú. Skutočnosť, že skalický primátor už musí predávať základnú školu aby udržal rozpočet mesta naznačuje, že ten bod sa priblížil.

 

Môžme to zmeniť

Verejné rokovanie zastupiteľstva, ktoré rozhodne o predaji školy sa uskutoční v stredu 23.01.2013 o 13.00 hod. v zasadačke mestského úradu na Námestí slobody 10 (FB udalosť). Ak Vám na osude školy záleží, prosím, príďte podporiť jej zachovanie mestu a odmietnutie zadlžovania Skalice účasťou na tomto rokovaní. Poslancom to dodá odvahu urobiť správnu vec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.


Už ste čítali?