Kto zastrašuje skalických učiteľov?

Autor: Lukáš Tisoň | 26.11.2012 o 11:11 | (upravené 26.11.2012 o 13:15) Karma článku: 16,76 | Prečítané:  8642x

V krajine, v ktorej je jediným zamestnávateľom štát, byť v opozícii znamená pomaly umierať hladom. Neviem, či niektorému zo skalických učiteľov dnes cestou do práce napadol tento výrok, ale na ich situáciu pasuje ako „riť na šerbel", povedal by pán premiér.

Podľa informácií, ktoré bohužiaľ neviem overiť, boli riaditelia skalických škôl v piatok pozvaní na koberček k pánovi primátorovi. Tam im malo byť údajne dôrazne „odporučené", aby pochopili stanovisko pána ministra Čaploviča vyjadrené v jeho liste a od štrajku upustili. Faktom je, že tak dve z troch základných škôl urobili. S ohľadom na skutočnosť, že mesto Skalica je zriaďovateľom škôl so zásadným vplyvom na ich financovanie, nebolo by sa čomu čudovať, ak by to bolo práve pre to.

Ak je to tak, mrzí ma, že niekto v snahe zapáčiť sa mocným (povedzme z vďaky a očakávania, že nepostavil a nepostaví v Skalici kandidáta SMERu na primátora) opustil svojich kvôli cudzím. V meste, kde si primátor nechá schváliť plat 3 382 EUR mesačne (najvyšší vôbec možný) síce musí byť náročné vysvetliť učiteľom, že tých 50 EUR pre nich v kase proste nie je, no vec je horšia.

Ak som písal, že uvedenú situáciu je ťažké overiť, je to preto, že Skalicou obchádza strach. Nikto z učiteľov sa neodváži pre obavu o svoje živobytie a osud svojej rodiny k téme verejne vyjadriť. A je to práve strach, ktorý je na celej veci skutočne znepokojivý. Strach sa totiž na Námestí slobody (!) 10 stal zrejme pracovnou metódou.

Viem sa vcítiť do situácie rodičov, ktorým po zrušení štrajku odľahlo. Majú svojich starostí dosť a môže sa zdať, že ich primátor ďalších starostí ušetril.

Je to ale dvojsečná zbraň. Učitelia totiž neštrajkujú zo srandy, ale kvôli tomu, že ich situácia je ozaj ťaživá. Aj nám sa môže stať, že sa nie svojou vinou dostaneme do situácie, keď verejný protest bude našou poslednou záchranou. Viete si predstaviť to zúfalstvo, keď nám niekto zoberie túto poslednú nádej, keď nás niekto uvrhne napäť do frustrácie, keď nám zoberie toto právo sa nadýchnuť a zakričať o pomoc?

A tak keď najbližšie uvidíte niekoho v mestskej televízii rozprávať o tom, ako uvedomelí skalickí učitelia „pochopili" vážnosť situácie (atď, atď.) a dobrovoľne sa rozhodli neštrajkovať, vedzte, že nabudúce môže klamať o Vás.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie nových šéfov vyberali na ministerstve hospodárstva.

NAKA zadržala bývalého šéfa polície Lučanského

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.


Už ste čítali?